Ara
  • keremgencebay

ÇOCUĞUM OKULA BAŞLIYOR


İçinde bulunduğumuz 4+4+4 eğitim sisteminde 60-65 aylık çocuklar zorunlu olmaksızın veli isteği ile okula başlayabilmekte, 66-68 aylık çocuklar zorunlu olarak başlamakta fakat veli dilekçesi ile ertelenebilmekte, 69-71 aylık çocuklar zorunlu olarak başlamakta ancak doktor raporu ile ertelenebilmekte, 72 aylık ve daha büyük çocuklar zorunlu olarak okula başlamaktadır.

Peki sizin çocuğunuz 1.sınıfa başlamaya hazır mı?

Çocuğu okula başlatırken sadece kaç aylık olduğuna değil çocuğun 1.sınıfa başlamaya hazır olup olmadığına da bakmak gerekiyor. Bazı çocuklar 5 yaşında hazır olabilirken bazı çocuklar 6 yaşında hazır olmaktadır.

Çocuğun okula başlamaya hazır olup olmadığı hangi kriterlere göre belirleniyor? Bu noktada çocuk uzmanlar tarafından bazı testlere tabi tutuluyor ve 1.sınıf için gerekli becerileri kazanıp kazanmadığına bakılıp karar veriliyor. Örneğin 1.sınıfta çocuğun kalemi doğru tutması, el kaslarının yazı yazabilecek kadar iyi seviyeye gelmiş olması, anne babadan ayrılabilecek duygusal sağlamlığa sahip olması, bilişsel becerilerinin okuma yazma öğrenebilecek seviyede gelişmiş olması, akran ilişkisi kurabilecek sosyalliğe sahip olması gibi birçok farklı açıdan değerlendirilmesi gerekiyor.

Eğer çocuğunuz yukarıda sayılan kriterlere göre iyi durumdaysa okula başlaması için doğru zaman olabilir ancak eğer bu kriterlere henüz tam olarak sahip değilse çocuğu okula göndermek onu çok fazla zorlayacağı için çocuk için sağlıksız bir durum oluşacaktır. Okul olgunluğu konusunda çocuğunuzla ilgili en doğru bilgiyi alanında uzman bir psikologdan alabilirsiniz.

Klinik Psikolog

Cem Berber

4 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör