Ara
  • Şeyla İbrahimoğlu Delen

ÇOCUKLARDA EKRAN KULLANIMI NASIL DÜZENLENİR?


Küçükten büyüğe hepimiz, ellerimizde telefon/tablet ya da evlerdeki bilgisayarlar ile bir dijital dünyaya yerleştik. Gerçek dünyadansa sanal dünyada var olmak gün geçtikçe artan sayıyla özellikle çocukların tercihi haline geldi.

Oyunlardaki renkli sunum ve aksiyon sanal oyun dünyasını gerçek hayattan daha heyecanlı kılıyor. Çocuklar oyunlarda olayları ve karakterleri kontrol edebiliyor ve her başarı ödüllendiriliyor. Örneğin bir seviyeyi başarıyla bitiren oyuncuya yeni özellikler veriliyor, madalyalar ve kupalar ile geliştiriliyor. Bu sanal dünyayı heyecanlı kılarken gerçek hayatı basit ve yetersiz gösteriyor. Gerçek hayatta başarı elde etmek, bir sosyal ortamın içinde var olmak ve onaylanmak sanal hayata göre çok zor ve bu kadar eğlenceli değil. Bu yüzden çocuğun sanal oyunlar yerine gerçek hayatı tercih edebilmesini sağlayacak imkanları desteklememiz önemli. Sosyal ihtiyaçlarını karşılayacağı, ilgi ve yeteneklerinin olduğu spor/sanat aktiviteleri, sevilme ve ait olma ihtiyacını giderebilecekleri güvenli aile/arkadaş ortamı ve elbette ki başarı elde edebilme ihtiyacını karşılayacakları ders/sosyal hayat sorumlulukları bir o kadar önemli.


Teknoloji kullanımının ve sanal oyunların sağlıklı düzeylerde tutulması için nelere dikkat etmek gerekir;


  • Öncelikle çocuğun, her gün ekrana ayırdığı zaman birlikte belirlenmeli ve bu konuda bir anlaşma yapılmalıdır. Bu süre, okul öncesi çocuklarda bir saatten, ilköğretim dönemi çocuklarında ise iki saatten fazla olmamalıdır.

  • Çocuklar söylediklerinizi değil yaptıklarınızı yapmakta çok daha beceriklidir. Kendi ekran kullanımlarınızı da çocuklara telkin ettiğiniz düzeyde tutmayı unutmayın.

  • Ebeveynler çocuklarını teknoloji dünyasında sağlıklı şekilde yönlendirmek ve onları denetleyebilmek için bilgisayar ile internet hakkında bilgi sahibi olmalı ve kullanmaktan çekinmemelidir. Hakkında bilginiz olmazsa çocukları koruyamazsınız.

  • Ebeveynler çocuklarından kullandıkları teknolojik aletleri; program ve oyunları, kendilerine öğretmelerini ve açıklamalarını isteyebilirler. Böylelikle ortak alanlar oluşturabilir; sanal dünyadaki aktiviteleri birlikte yapabilirsiniz.

  • Aşırı kullanımı engellemenin en kolay yollarından birisi, bilgisayarı/tableti salona yetişkinlerin de takip edebilecekleri bir yere koymaktan geçer. Aile içinde birden fazla birey, aynı bilgisayarı/tableti kullanırsa, çocuk sırasını bekleme gibi sosyal becerileri de geliştirecektir.

  • Bunun yanı sıra ebeveynler tarafından, çocuğun bilgisayar ve interneti hangi amaçla kullandığı da bilinmeli ve sanal arkadaşları gibi konular hakkında bilgi toplanmalıdır.

  • Anne-babanın bilgisayar dünyası üzerindeki hakimiyeti artarsa, çocuklarla birlikte oyun oynayabilirler. Program ve oyunların içeriklerini de denetleyebilirler. Böylece çocukları, eğitimsel değerler içeren oyunlara yönlendirebilirler.

  • Ekran kullanımı dışında zaman geçirilecek alanlar ne kadar sık yaratılırsa çocuklar da ekranları o kadar az kullanırlar.

Amerikan Psikiyatri Birliği’nin Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı’ndaki İnternette Oyun Oynama Bozukluğu’nun tanı kriterlerini sizinle paylaşıyorum;

-İnternet oyunları üzerine aşırı kafa yorma -Oyun oynamadığında yoksunluk belirtilerinin görülmesi -İstediği heyecanı duymak için giderek artan süreyle oyun oynama gereksinimi -Çok kez başarısız olan oyun oynamayı denetim altına alma, azaltma ya da bırakma çabası -İnternet oyunları dışında hobi ve eğlenceye ilginin azalması -Psikososyal problemleri olduğunu bilmesine rağmen, aşırı devam eden oyun oynama davranışı -Ne kadar oyun oynadığını gizlemek için yalan söyleme -Olumsuz duygu durumundan kurtulmak için oyun oynama -İnternet oyunları yüzünden önemli ilişki, iş, eğitim ya da kariyer fırsatlarının kaybı.


Durum bu noktalara geldiyse lütfen en kısa zamanda uzman desteği alın.


ŞEYLA İBRAHİMOĞLU DELEN Uzman Nöropsikolog

7 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör