Ara
  • Şeyla İbrahimoğlu Delen

ÇOCUKLARDA SAĞLIKLI BESLENME ALIŞKANLIĞI


Çocukların sağlıklı beslenmeleri hem zihinsel hem de bedensel gelişimleri için önemli. Ebeveynlerin sağlıklı beslenme alışkanlığıyla ilgili dikkat edebilecekleri davranışlar ile çocukların bunu öğrenebilmesi mümkün.


  • Öncelikle çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak için onunla birlikte sofraya oturmak önemlidir. Yemek zamanı bizim kültürümüzde ailenin iletişim halinde olduğu, aile içi bağları destekleyen bir alışkanlıktır. Bu alışkanlık ile çocuklar ebeveynlerinin yediklerine bakar, merak eder, denemek isteyebilir. Yiyecekler hakkında sohbet edebilir. Yemek saati keyifli ve eğlencelidir. Sofrada telefon/televizyon/tablet kullanmamaya çalışın ki yemek yerken sohbet edebilmeniz mümkün olsun.

  • Çocuklar bizi izleyerek öğrenir. Siz de sağlıklı beslenirseniz çocuklarınızın bunu öğrenmesi daha kolay olur. Sizin sevmediğiniz yemekleri onun da sevmesini beklemek haksızlık olacaktır.

  • Pişirdiğinizi yemesi için çocuğunuzu zorlamamaya çalışın. Tadına bakması için motive edebilirsiniz ama o yemeği sevmediyse onu yememeye hakkı var. Bugün onu yemek istememiş, tadını beğenmemiş ya da karnı tok olabilir. Başka bir gün onu sevebilir. Biraz saygılı ve sabırlı olmakta fayda var.

  • Yemekleri farklı yollarla pişirmeyi deneyin, hepimizin damak tadı birbirimizden başkadır. Yemeğin sunumunu değiştirmek, tabak-çatalı eğlenceli kılmak çocuğun o yemekle alakalı algısını farklılaştırabilir.

  • Çocukların tabaklarına istedikleri kadar yemek koymalarına izin vermek gerekir, daha küçük çocuklar için; ne kadar istediğini siz sorabilirsiniz. Kontrol çocukta olduğunda, çocuk daha özgür hissettiğinde yemek yemekten çok keyif alır.

  • Yetişkin tokluğuyla çocukların tokluğu da bir değil. Aç veya tok oluşuna çocuk karar verebilir unutmayalım. Çocuklar tabaktaki yemek çok emekle hazırlandı veya çöpe atılacak diye onu bitirmeye zorlanmamalı. Doyduğunuz halde size yemeniz için ısrar edilse siz de o yemekten keyif almazdınız. Herkesin açlık düzeyi kendine özgüdür ve çocuk kaç yaşında olursa olsun bu kararı kendi verebilir.

  • Yemek için ortalama 20 dakika yeterlidir. Gerekirse masaya saat koyabilir; o zaman dolduğunda sofranın kaldırılacağını söyleyebilirsiniz. Çünkü 20 dakika sonra tokluk hormonu uyarılır ve çocuk yemeği ya oyuna çevirir ya da aç olduğu halde yediği için iştah devre dışı kalır.

  • İştah/doyma/yemekten keyif alma zamanla/yaşandıkça gelişen duyumlardır; eğer bunları ekranla almaya alışırsa ekransız yemeye geçiş için verilecek emek de bir o kadar zaman alır. Ekran ile yemek yiyen çocuk dikkatini ekrana verir; yemeğe değil. Açlık veya tokluk hissinin, yemeğin lezzetinin ne yediğinin veya ne kadar yediğinin farkına varmakta zorlanır. Bilinçsiz bu eylem beslenme alışkanlığına çok zarar verir. Dolayısıyla ekran desteğiyle yemek yedirmemeye çalışmak gerekir.

  • Yemeklerle ilgili ufak sorumluluklar vermek de çocukların beslenme alışkanlığının kazanımına destek olur. Marketten alışveriş yaparken seçimi onun da yapmasını sağlamayı, yemeği hazırlarken yapabileceği kadar bir şeyleri doğrayıp karışmayı, baharat eklemeyi ya da sofra hazırlarken peçete katlamayı, çatal/bıçak yerleştirmeyi ona bırakabilirsiniz. Ne kadar dahil olur ve süreçlerde eğlenirse; yemekten keyif alma algısı da o kadar gelişecektir.


ŞEYLA İBRAHİMOĞLU DELEN Uzman Nöropsikolog

3 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör