Ara
  • keremgencebay

MÜKEMMELLİYETÇİ ÇOCUK


Mükemmelliyetçilik en genel tanımıyla; kusursuza ulaşmaya çalışmak, hiç hata yapmamayı arzulamaktır.


Çocuğunuz eşyalarının belirli bir düzene göre konulmasını istiyor, çantasına koyduğu eşyaları sıralıyor ve o düzenin bozulmasını istemiyor, yazı yazarken sık sık yazısını beğenmeyip (okunaklı ve güzel olduğu halde) silip yeniden yazıyor ve bu nedenle ödev yapma süresi uzuyor, yaptığı işleri sürekli en iyi şekilde yapmaya çabalıyor ve bu durum onun hayatını olumsuz etkiliyorsa çocuğunuz mükemmeliyetçi olabilir.


Çocuklukta mükemmeliyetçilik oluşumuyla ilgili yapılan araştırmalar sonucunda 4 farklı model ortaya konmuştur;


1. Sosyal Beklentiler Modeli


Çocuk büyürken, kendisi mükemmel olduğunda ebeveynlerinden daha çok kabul gördüğünü fark eder. Ebeveynin çocuğunun mükemmel olmasını beklemesi karşısında bazı çocuklar ebeveynlerinin istediği gibi davranırken, bu beklentiyi karşılayamayacak durumda olan bazı çocuklar düşük benlik saygısı geliştirir. Bazı durumlarda ise çocuk üzerinde sadece ailesinin değil çevrenin de baskısı olur.


2. Sosyal Öğrenme Modeli


Ebeveynleri mükemmeliyetçi olan çocuklar onları taklit ederek mükemmeliyetçi olabilmektedir. Yani mükemmeliyetçiliği anne babalarından öğrenmektedirler.


3. Sosyal Reaksiyon Modeli


Kötü koşullarda yaşayan bazı çocuklar, sevginin geri çekilmesiyle yaşadıkları ruhsal travma, utandırılma ve içinde yaşadıkları kaotik aile ortamına karşı bir tepkisellik oluştururlar. Bu tip çocuklar yetiştirilme koşullarına kendileri mükemmeliyetçi olarak tepki verirler.


4. Kaygılı Yetiştirme Modeli


Bazı ebeveynler çok kaygılı, endişeli yetiştirme tarzına sahiptirler. Yapılan hatalara çok fazla takılırlar ve çocuklarından hata yapmamalarını isterler. Bu ebeveynlerin mükemmel olamama gibi bir korkuları vardır. Bu tip yetiştirme modelinde hatalardan korkmayı öğrenen çocuk mükemmeliyetçi olacaktır.


Mükemmeliyetçilik çocuğun okul hayatını, arkadaş ilişkilerini ve aile yaşamını olumsuz etkileyebilmektedir. Eğer çocuğunuzun mükemmeliyetçi olduğunu görüyor ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız uzman desteği almanızda yarar var.


Klinik Psikolog

Cem Berber

15 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör